obrazek naglowka
 
jesteś w:
   SZUKAJ  picto szukaj
PLAKAT_SZEKSPIR www_2_vsm.jpg


…I choćby przyszło tysiąc atletów, a każdy zjadłby tysiąc kotletów… to czy udźwigną taki ciężar?


- Czy słynny strongman otworzy dach, którego jedno skrzydło waży 40 ton?

- Ilu aktorów zmieści się na 100-metrowym murze?

- Jaką zawartość może skrywać wnętrze teatru?Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo podczas Pierwszego Publicznego Otwarcia Dachu Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Z okazji 450 Urodzin Szekspira niezwykła bryła teatru ożyje i symbolicznie otworzy się – na świat, na sztukę, na wszystkich widzów. Wydobyty z wieczornej scenerii grą świateł i projekcji budynek rozbłyśnie, a okalający go mur opanują akrobaci, tancerze i aktorzy. Przestrzeń wypełni się muzyką, a zbudzone ze snu Tradycja i Sztuka sprawią, że narodzi się nowy teatr.

Twórcami wydarzenia są m.in.: Wojciech Misiuro, Zofia de Ines, Justyna Łagowska, Maciej Szupica, Olo Walicki. Autorem scenariusza jest prof. Jerzy Limon.
W happeningu wystąpią: Mariusz Pudzianowski, Akrobatyczny Teatr Tańca Mira-Art (choreografia: Mirosława Kister-Okoń), aktorzy Teatru Miniatura i Teatru Muzycznego w Gdyni oraz studenci Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej .
okładka.jpg program.jpg
Celem konferencji jest próba przyjrzenia się temu, jak w szeroko pojętych obrazach kultury funkcjonuje Szekspir. Jak jego postać, lub postacie – również motywy z jego dzieł, zostają zreinterpretowane, przetransponowane w nowe konteksty. Chcielibyśmy stworzyć pewną panoramę zjawisk, od ujęć tradycyjnych, do bardzo od tej tradycji oddalonych. Będzie to Szekspir utrwalony
w kulturze i symbolicznie w tej kulturze odmieniany. Szczególnie interesują nas języki filmu (również animowanego), malarstwa, komiksu, sztuki cyfrowej, ale także kultury internetowej. Słowem - jak "obrazy Szekspira" prowokują do tego, aby dziś malować je na nowo?

Więcej informacji o projekcie Kontro/wersje
Więcej informacji o projekcie Szeksploracje Kultury


 
logo logo Fundacja Theatrum Gedanense logo Gdansk