jesteś w:
   SZUKAJ  picto szukaj
MAJ/CZERWIEC W GDAŃSKIM TEATRZE SZEKSPIROWSKIM:
PROGRAM,
OPISY IMPREZ W MAJU
OPISY IMPREZ TYGODNIA RUMUŃSKIEGO


Kultura na nowe czasy to projekt Fundacji Pomysłodalnia i Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, którego celem jest stworzenie nowego pola dyskursu w przestrzeni publicznej. Podczas otwartych debat z reprezentatywnym udziałem partnerów społecznych poruszane będą problemy ważne dla kultury miasta i metropolii. Uczestnikami spotkań będą akademicy, eksperci, przedstawiciele instytucji kultury, mediów, urzędów, organizacji pozarządowych i grup nieformalnych oraz indywidualni odbiorcy kultury i obywatele.

Porozmawiajmy o… Gdańskim Teatrze Szekspirowskim
26 maja (wtorek) 2015

godz. 18.00 OPROWADZANIE (ilość osób ograniczona, zgłoszenia: pomyslodalnia@gmail.com)
godz. 19.30 OTWARTA DEBATA

Cel: przedstawienie w jak najpełniejszej formie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego: misji, celów, planów, struktury i osób, miejsca w społeczności

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJEzdjęcia z konferencji prasowej 19 maja w GTS:
22857_1_PUBLISHED_FULL_c-web.jpg
fot. Dominik Werner

Trwają próby do WESOŁYCH KUMOSZEK Z WINDSORU Williama Shakespeare'a. Przedstawienie reżyseruje Paweł Aigner, dekoracje tworzy Magdalena Gajewska, zaś kostiumy projektuje Zofia De Ines. Planowana premiera: 28 czerwca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Spektakl jest koprodukcją Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże.

Paweł Aigner o spektaklu: „Chciałbym aby przedstawienie było brawurowe i dynamiczne. Energia będzie współczesna, a kostiumy i cała oprawa nawiąże do teatru elżbietańskiego oraz do przestrzeni Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W WESOŁYCH KUMOSZKACH Z WINDSORU połączymy na oczach widzów stary i nowoczesny teatr.”

Premiera spektaklu będzie jednocześnie inauguracją sceny elżbietańskiej w Teatrze Szekspirowskim. Widzowie będą mogli przenieść się do czasów Szekspira i do dawnego gdańskiego teatru – Szkoły Fechtunku, który był bliźniaczo podobny do londyńskiego teatru Fortune. Doświadczą charakterystycznych dla sceny elżbietańskiej bliskich relacji pomiędzy sceną a widownią, a spektakle, przy dobrej pogodzie, będą grane przy otwartym dachu w świetle dziennym. Podobnie jak w innych teatrach elżbietańskich, również i w Teatrze Szekspirowskim miejsca na dziedzińcu pod sceną będą stojące – i jednocześnie najtańsze, a miejsca siedzące zlokalizowane będą na trzech kondygnacjach drewnianych galerii, otaczających scenę.

W spektaklu występują: Dorota Androsz (Abraham Mizerek, krewniak Spłycia), Justyna Bartoszewicz / Anna Kaszuba (Anna Page, córka Page’ów), Magdalena Boć / Anna Kociarz (Pani Małgorzata Page), Monika Chomicka-Szymaniak / Katarzyna Figura (Pani Chybcik, ochmistrzyni w domu Caiusa), Sylwia Góra-Werber / Małgorzata Oracz (Pani Alicja Ford), Piotr Biedroń / Piotr Witkowski (Doktor Caius, francuski medyk), Jerzy Gorzko (Nym, towarzysz Falstaffa), Grzegorz Gzyl (Sir John Falstaff), Michał Jaros / Cezary Rybiński (Sir Hugo Evans, walijski pleban), Maciej Konopiński / Marek Tynda (Franciszek Ford, mieszczanin z Windsoru), Mirosław Krawczyk (Pistol, towarzysz Falstaffa), Jacek Labijak / Jarosław Tyrański (Oberżysta, właściciel gospody „Pod Podwiązką”), Piotr Łukawski (Jerzy Page, mieszczanin z Windsoru), Zbigniew Olszewski (Spłyć, prowincjonalny sędzia), Maciej Szemiel (Bardolf, towarzysz Falstaffa) oraz gościnnie Mateusz Burdach (Robin, paź Falstaffa i Jan Rugby, sługa Caiusa, Jan, sługa Forda i Robert, sługa Forda), Daniel Kulczyński (Piotr Tuman, sługa Mizerka, Jan, sługa Forda i Robert, sługa Forda), Tomasz Piotrowski (Fenton, młody szlachcic).

Bilety będą wkrótce dostępne w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz w sprzedaży online. Miejsca stojące 15 zł, miejsca na galeriach 40/30 zł.

Relacja z konferencji w Radio GdańskKażdy widz, który przy zakupie biletu na nadchodzący Tydzień Rumuński (30.05-10.06), okaże bilet na jedno z wydarzeń z Tygodnia Flamandzkiego w GTS, może skorzystać z promocji: DWA BILETY W CENIE JEDNEGO. Oferta dotyczy spektakli i koncertu odbywających się w GTS w ramach Tygodnia Rumuńskiego.
Promocja obowiązuje w strefach cenowych A i B.na wszystkie wydarzenia są do nabycia w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
przy ul. Bogusławskiego 1
(możliwa jest płatność kartą)
Kasy otwarte są od 14:00 do 19:00 lub do rozpoczęcia wydarzenia.

KONTAKT: tel.:+48 58 351 0101 lub e-mail: bow@teatrszekspirowski.pl
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Bilety on-line: www.bilety.teatrszekspirowski.plUprzejmie informujemy, że podczas spektaklu muzycznego „Noc z Szekspirem” do zespołu Biura Obsługi Widza dołączą wolontariusze z niepełnosprawnością biorący udział w projekcie współfinansowanym ze środków Gminy Miasta Gdańska p.n. „Z Szekspirem nam po drodze”.

Projekt realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Gdańsku w partnerstwie z Fundacją Wspierania Rozwoju JA TEŻ.
Projekt realizowany jest od kwietnia 2015, a jego celem jest zaktywizowanie grupy osób z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie obsługi widza w placówkach kulturalnych na terenie miasta Gdańska.

W ramach działań zrealizowano dotychczas cykl szkoleń i spotkań integracyjnych dla wolontariuszy oraz szkolenia zespołu Biura Obsługi Widza w zakresie współpracy z osobami z niepełnosprawnością."

Gdansk.jpg psouu-logo-transparentbg2.png Ja też.pngOd 15 do 24 maja trwa w Gdańsku szkolenie, realizowane w ramach jednego z najbardziej prestiżowych dyplomów dla menedżerów kultury: European Diploma in Cultural Project Management stworzone przed Fundację Marcela Hictera. Od 26 lat te roczne studia realizowane są w różnych krajach Europy. Tym razem krajem partnerskim została Polska i to u nas powstaną kolejne sieci międzynarodowych kontaktów artystycznych i kulturalnych.
10 uczestników i 5 ekspertów z całego świata (Polska, Czechy, Luxemburg, Francja, Finlandia, Izrael, Tunezja, Dania, Szwecja, Macedonia, Wielka Brytania) przez 10 dni poznają nasze miasto, historię, a przede wszystkim instytucje artystyczne oraz kulturalne działające w Trójmieście.
Głównym organizatorem jest Gdański Teatr Szekspirowski. Najważniejszym partnerem został Instytut Kultury Miejskiej. Wspólnie zorganizowaliśmy tegoroczną sesję i wsparliśmy finansowo jego realizację. Podczas wizyty uczestnicy poznają także pozostałych partnerów: Europejskie Centrum Solidarności, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańską Galerie Miejską, Gdański Archipelag Kultury oraz Teatr Gdynia Główna.
Jest to piękny przykład współpracy instytucji w naszym regionie! Dziękujemy partnerom i trzymamy kciuki za menedżerów kultury, przed którymi jeszcze kilka intensywnych dni szkoleń!Polska Akademia Umiejętności wyłoniła laureata Nagrody Jerzmanowskich na 2015 rok. Otrzymał ją profesor Jerzy Limon. Wręczenie Nagrody odbyło się 4 maja, jak co roku, na Wawelu.
_MG_2809-sm.jpg IMG_5265-sm.jpg

 
Link do strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Link do strony Samorzadu Wojewodztwa Pomorskiego Link do strony miasta Gdansk Link do strony Fundacji Theatrum Gedanense