jesteś w:
   SZUKAJ  picto szukaj
MAJ/CZERWIEC W GDAŃSKIM TEATRZE SZEKSPIROWSKIM:
PROGRAM,
OPISY IMPREZ W MAJU
OPISY IMPREZ TYGODNIA RUMUŃSKIEGO






Projekt "Teatralny Pasjans" to nieodpłatny cykl działań dla grup młodzieży szkolnej, grup seniorów oraz grup osób z różnego typu niepełnosprawnościami. Serdecznie zapraszamy do zgłaszania się do projektu! Nabór trwa do 30 czerwca 2015!

m_75B2135.jpg
W Gdańskim Teatrze Szekspirowskim odbywa się spotkanie Dyrektorów ośmiu Europejskich Festiwali Szekspirowskich. Jest to coroczne spotkanie członków ESFN (European Shakespeare Festivals Network), którego celem jest podsumowanie dotychczasowej działalności Sieci, a także ustalenie planów na przyszłość - w tym wspólnego aplikowania o fundusze unijne. Zostaną również przyjęci nowi członkowie ESFN: Festiwal Szekspirowski w Cortanovci w Serbii oraz Festiwal Shake Nice z siedzibą w Teatrze Narodowym w Nicei we Francji.
Goście, w towarzystwie Prof. Jerzego Limona, Dyrektora GTS, Przewodniczącego Rady Fundacji ESFN oraz Joanny Śnieżko-Misterek, Prezesa Zarządu ESFN, zwiedzili Gdański Teatr Szekspirowski, a także obejrzeli spektakl Bałtyckiego Teatru Tańca pt.: „Burza” w inscenizacji i choreografii Izadory Weiss w Operze Bałtyckiej.

W spotkaniu udział biorą:
Lars Romann Engel – reżyser, dyrektor artystyczny HamletScenen w Helsingor w Danii, dyrektor artystyczny Festiwalu Szekspirowskiego na Zamku w Elsynorze,
Tom Bird – Globe to Globe Festival, Shakespeare’s Globe, Londyn, Wielka Brytania,
Jozsef Gedeon – dyrektor Festiwalu Szekspirowskiego w Gyula na Węgrzech, a także dużego letniego festiwalu na Zamku w Gyula,
Emil Boroghina – dyrektor Festiwalu Szekspirowskiego w Craiova w Rumunii, Prezes Fundacji Williama Szekspira w Rumunii oraz Iolanada Manescu, sekretarz festiwalu
Philip Parr – reżyser, aktor, dyrektor artystyczny York Shakespeare Festival
Andrej Harmecko – reprezentujący Festiwal Szekspirowski w Ostrawie, jest również twórcą Multi-Disciplinary Arts Centre Cooltour w Ostrawie
Nikita Milijvojevic – dyrektor Festiwalu Szekspirowskiego w Serbii
Mira Todorova – dyrektor artystyczny i programowy ds. teatru w National Palace of Culture, Sofia, przygotowuje pierwszy Festiwal Szekspirowski w Bułgarii.


zdjęcia z konferencji prasowej 19 maja w GTS:
22857_1_PUBLISHED_FULL_c-web.jpg
fot. Dominik Werner

Trwają próby do WESOŁYCH KUMOSZEK Z WINDSORU Williama Shakespeare'a. Przedstawienie reżyseruje Paweł Aigner, dekoracje tworzy Magdalena Gajewska, zaś kostiumy projektuje Zofia De Ines. Planowana premiera: 28 czerwca w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Spektakl jest koprodukcją Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Teatru Wybrzeże.

Paweł Aigner o spektaklu: „Chciałbym aby przedstawienie było brawurowe i dynamiczne. Energia będzie współczesna, a kostiumy i cała oprawa nawiąże do teatru elżbietańskiego oraz do przestrzeni Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. W WESOŁYCH KUMOSZKACH Z WINDSORU połączymy na oczach widzów stary i nowoczesny teatr.”

Premiera spektaklu będzie jednocześnie inauguracją sceny elżbietańskiej w Teatrze Szekspirowskim. Widzowie będą mogli przenieść się do czasów Szekspira i do dawnego gdańskiego teatru – Szkoły Fechtunku, który był bliźniaczo podobny do londyńskiego teatru Fortune. Doświadczą charakterystycznych dla sceny elżbietańskiej bliskich relacji pomiędzy sceną a widownią, a spektakle, przy dobrej pogodzie, będą grane przy otwartym dachu w świetle dziennym. Podobnie jak w innych teatrach elżbietańskich, również i w Teatrze Szekspirowskim miejsca na dziedzińcu pod sceną będą stojące – i jednocześnie najtańsze, a miejsca siedzące zlokalizowane będą na trzech kondygnacjach drewnianych galerii, otaczających scenę.

W spektaklu występują: Dorota Androsz (Abraham Mizerek, krewniak Spłycia), Justyna Bartoszewicz / Anna Kaszuba (Anna Page, córka Page’ów), Magdalena Boć / Anna Kociarz (Pani Małgorzata Page), Monika Chomicka-Szymaniak / Katarzyna Figura (Pani Chybcik, ochmistrzyni w domu Caiusa), Sylwia Góra-Werber / Małgorzata Oracz (Pani Alicja Ford), Piotr Biedroń / Piotr Witkowski (Doktor Caius, francuski medyk), Jerzy Gorzko (Nym, towarzysz Falstaffa), Grzegorz Gzyl (Sir John Falstaff), Michał Jaros / Cezary Rybiński (Sir Hugo Evans, walijski pleban), Maciej Konopiński / Marek Tynda (Franciszek Ford, mieszczanin z Windsoru), Mirosław Krawczyk (Pistol, towarzysz Falstaffa), Jacek Labijak / Jarosław Tyrański (Oberżysta, właściciel gospody „Pod Podwiązką”), Piotr Łukawski (Jerzy Page, mieszczanin z Windsoru), Zbigniew Olszewski (Spłyć, prowincjonalny sędzia), Maciej Szemiel (Bardolf, towarzysz Falstaffa) oraz gościnnie Mateusz Burdach (Robin, paź Falstaffa i Jan Rugby, sługa Caiusa, Jan, sługa Forda i Robert, sługa Forda), Daniel Kulczyński (Piotr Tuman, sługa Mizerka, Jan, sługa Forda i Robert, sługa Forda), Tomasz Piotrowski (Fenton, młody szlachcic).

Bilety będą wkrótce dostępne w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego oraz w sprzedaży online. Miejsca stojące 15 zł, miejsca na galeriach 40/30 zł.

Relacja z konferencji w Radio Gdańsk



Każdy widz, który przy zakupie biletu na nadchodzący Tydzień Rumuński (30.05-10.06), okaże bilet na jedno z wydarzeń z Tygodnia Flamandzkiego w GTS, może skorzystać z promocji: DWA BILETY W CENIE JEDNEGO. Oferta dotyczy spektakli i koncertu odbywających się w GTS w ramach Tygodnia Rumuńskiego.
Promocja obowiązuje w strefach cenowych A i B.



na wszystkie wydarzenia są do nabycia w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego
przy ul. Bogusławskiego 1
(możliwa jest płatność kartą)
Kasy otwarte są od 14:00 do 19:00 lub do rozpoczęcia wydarzenia.

KONTAKT: tel.:+48 58 351 0101 lub e-mail: bow@teatrszekspirowski.pl
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE

Bilety on-line: www.bilety.teatrszekspirowski.pl



Uprzejmie informujemy, że od 23 maja do zespołu Biura Obsługi Widza Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego dołączyli wolontariusze z niepełnosprawnością biorący udział w projekcie współfinansowanym ze środków Gminy Miasta Gdańska p.n. „Z Szekspirem nam po drodze”.

Projekt realizowany jest przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym koło w Gdańsku w partnerstwie z Fundacją Wspierania Rozwoju JA TEŻ.
Projekt realizowany jest od kwietnia 2015, a jego celem jest zaktywizowanie grupy osób z niepełnosprawnością intelektualną w zakresie obsługi widza w placówkach kulturalnych na terenie miasta Gdańska.

W ramach działań zrealizowano dotychczas cykl szkoleń i spotkań integracyjnych dla wolontariuszy oraz szkolenia zespołu Biura Obsługi Widza w zakresie współpracy z osobami z niepełnosprawnością."

Gdansk.jpg psouu-logo-transparentbg2.png Ja też.png



Od 15 do 24 maja trwa w Gdańsku szkolenie, realizowane w ramach jednego z najbardziej prestiżowych dyplomów dla menedżerów kultury: European Diploma in Cultural Project Management stworzone przed Fundację Marcela Hictera. Od 26 lat te roczne studia realizowane są w różnych krajach Europy. Tym razem krajem partnerskim została Polska i to u nas powstaną kolejne sieci międzynarodowych kontaktów artystycznych i kulturalnych.
10 uczestników i 5 ekspertów z całego świata (Polska, Czechy, Luxemburg, Francja, Finlandia, Izrael, Tunezja, Dania, Szwecja, Macedonia, Wielka Brytania) przez 10 dni poznają nasze miasto, historię, a przede wszystkim instytucje artystyczne oraz kulturalne działające w Trójmieście.
Głównym organizatorem jest Gdański Teatr Szekspirowski. Najważniejszym partnerem został Instytut Kultury Miejskiej. Wspólnie zorganizowaliśmy tegoroczną sesję i wsparliśmy finansowo jego realizację. Podczas wizyty uczestnicy poznają także pozostałych partnerów: Europejskie Centrum Solidarności, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Gdańską Galerie Miejską, Gdański Archipelag Kultury oraz Teatr Gdynia Główna.
Jest to piękny przykład współpracy instytucji w naszym regionie! Dziękujemy partnerom i trzymamy kciuki za menedżerów kultury, przed którymi jeszcze kilka intensywnych dni szkoleń!



Polska Akademia Umiejętności wyłoniła laureata Nagrody Jerzmanowskich na 2015 rok. Otrzymał ją profesor Jerzy Limon. Wręczenie Nagrody odbyło się 4 maja, jak co roku, na Wawelu.
_MG_2809-sm.jpg IMG_5265-sm.jpg

 
Link do strony Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Link do strony Samorzadu Wojewodztwa Pomorskiego Link do strony miasta Gdansk Link do strony Fundacji Theatrum Gedanense